Новини

День української писемності та мови

Лише народи, явлені у слові,

Достойно жити можуть на землі.

Ліна Костенко

9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. А у православному календарі це – день вшанування памяті преподобного Нестора –літописця, основоположника давньоруської історіографії. Ученого, мислителя. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається українська писемна мова.
Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться замолоду – не зазнає на старість голоду».
Традиційно в День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Нестору-літописцю. Завдяки ініціативі директора Кременецької ЗОШ-інтернату І-ІІІступенів Володимира Мишка тепер це можна буде робити і в Кременці.
На подвір’ї навчально закладу урочисто відкрили пам’ятник Нестору-літописцю роботи скульптора Івана Сонсядло – уродженця міста Козова. Члена Національної спілки художників України. Працює Іван Сонсядло в галузі монументальної і станкової пластики. Створені ним монументи, храмові скульптури, меморіальні дошки та пам’ятники прикрашають не один населений пункт.
Володимир Мишко наголосив, що у свято рідної мови колектив школи-інтернату традиційно вдягає українські вишиванки, пише радіодиктант єдності і намагається у спільній українській ідеї єднатися в одну велику родину.
Це завідчило свято, котре після відкриття пам’ятника відбулося в актовій залі. Організатори так підготували сценарій, що перед очима глядачів проминул цілі віхи історії: – з Нестором-літописцем (Павло Тимошенко), княгинею Ольгою (Ірина Кир’янчук) , князями Володимиром (Микола Бондар), Ярославом (Василь Карнаух). Опанаса Тятиву – героя повісті Сергія Даушкова «Було колись» – зіграв Олексій Благодир. Кожен учасник театралізованого дійства вклав власну душу у номери, тому, виступаючи після дійства, голова Кременецької райдержадміністрації Сергій Сімчук з гордістю відзначив, що школа-інтернат – один із найкращих закладів освіти району, де бережуть історію і дбають про сучасне. Голова Кременецької районної ради Володимир Стефанський нагадав присутнім, що скільки б наші північні сусіди не хотіли зробити Владіміра з нашого князя Володимира, проте це наша історія і наші предки.
Частим гостем у школі-інтернаті є народний депутат України Ігор Побер: нинішнього візиту привіз учням тенісний стіл і бажав миру та єднання всім українцям. З іконами прийшов на дійство Великомлинівецький сільський голова Олександр Галевич, директор ДІАЗу Вадим Микулич подарував видання «З історії Волині» та книгу авторства Володимира Собчука «Від коріння до крони». Сам автор, історик Володимир Собчук не приховував захоплення навчальним закладом. Доктор історичник наук, викладач педакадемії Ірина Скакальська як завжди влучно провела паралель між минулим і сучасним та повідала присутнім і про праці Нестора-літописця «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського». Директор Кременецького центру позашкільної роботи Тетяна Шевчук зізналася, що із великою повагою навчається у Володимира Мишка управлінському досвіду. А Людмила Шевчук з райво вкотре відзначила, що районна освіта пишається школою-інтернатом, бо сюди залюбки запрошують гостей, адже є чим похвалитися.
Перший заступник Кременецького міського голови Микола Матвіюк продовжив історичні моменти і подякував адміністрації та колективу школи-інтернату за все те добре, чим наповнений цей навчальний заклад.
Директор Володимир Мишко дав можливість сказати кілька слів і журналістам – кореспонденту газети «Діалог» Борису Федишену і авторці цих рядків. Але своєрідним підсумком став виступ учительки української мови та літератури Попаснянської багатопрофільної гімназії №25 Луганської області Світлани Заіченко. У рамках акції «Збудуємо країну разом» п. Світлана вже третій тиждень переймає досвід роботи у кременецьких колег. Вона переконана, що Україна- є. І – Україна буде: вільна, квітуча,єдина та неподільна. І дуже скоро мир запанує у всіх її куточках! А раз так думають на Сході, то нам тут залишається лише підкріплювати українські традиції і звичаї, пошановувати наших героїв – історичних і сучасних. І все у нас буде гаразд!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.